یاران فرهنگ
ویژه فارغ التحصیلان دوره آموزشی یاران فرهنگ
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره ما


این وبلاگ متعلق به شما مخاطب گرامی بالخص اگر فارغ التحصیل دوره آموزشی یاران فرهنگ هستید.

مدیر وبلاگ : «یاران فرهنگ»
پست الکترونیکی : yaranefarhang@gmail.com
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
کد خوش آمد گویی - دکمه گرافیکی تماس با ما سفارش سی دی سخنرانی کد افراد آنلاین Online User کد بالا رفتن
IranSkin go Up
ابر برچسب ها
دوشنبه 15 آذر 1389
نوشته شده توسط : یاران فرهنگ طبقه بندی شده در :اجتماعی , فرهنگی , 

وظیفه یک دانشجو


وظایف دانشجویان در مقابل جنگ نرم از آنجا ناشی میشود كه این قشر دارای وقت كافی، روحیه آرمانگرایانه یك جوان، پتانسیل بالا، سطح فهم متناسب، ایمان و معنویت و همچنین خواهان پیشرفت خود و جامعه هستند.

 

بنابراین باید دانست كه یك دانشجو چه نقشی را میتواند در جنگ نرم قدرتمندی كه دشمن علیه ایران راهانداخته، بر عهده داشته باشد.

جنگ نرم یك حالت تدافعی دشمن در مقابل جنگ نرم ایران و البته اسلام است. بنابراین برای تدافع در مقابل اینچنین جنگی راهی بهجز حمله، آن هم از نوع نرم نیست. شاید در اینجاست كه میتوان درك كرد چرا مقام معظم رهبری تا این اندازه روی فضای آزاداندیشی در دانشگاه و روی سیاسی بودن دانشجویان تأكید میورزند. زیرا یكی از اصلیترین وظیفه دانشجویان بالا بردن سطح معلومات و عمق بخشی به خود و استفاده از این توانایی در سطح دانشگاه برای بصیرتبخشی به دیگر دانشجویان است. بنابراین بصیرتبخشی و گسترش تفكر اسلام و انقلاب، قویترین تدافع در برابر جنگ نرمی محسوب می شود كه دشمن از مدتها پیش از دانشگاه‎‎‎ها آغاز كرده است. ایشان در تبیین سیاسی بودن دانشجویان تأكید میورزند: «سیاسی بودن دانشجو یعنی دانشجو از آنچه كه در جهان میگذرد آگاه باشد، بینش داشته باشد، اگر این نشد ممكن است فردی به حد اعلای علم هم برسد خیلی هم متدین باشد، اما دشمن او را به قیمت ارزان میخرد و او را زیر بال خود میگیرد

 

این انتظاریست كه مقام معظم رهبری در صحبت‎‎‎های بعد از انتخابات بهوضوح از دانشجویان داشته و آن‎‎‎ها را به نام افسران این جنگ، نام نهادند. اما تفاوت یك افسر در برابر یك سرباز چیست؟ یكی از این موارد، مسئولیتپذیری بیشتر یك افسر و بالاتر بودن سطح فكری و معلومات نظامی اوست كه در اینجا میتوان از این سطح به عمیقتر بودن و با اطلاعات بودن در حوزه‎‎‎های انقلاب و مسائل مرتبط با اسلام تعبیر كرد.

 

از طرفی یك افسر، دارای سطح اختیار بیشتری نسبت به یك سرباز عادی بوده و در مواقع بحرانی و لازم، تصمیمگیری‎‎‎های مهمی را نیز انجام میدهد. بنابراین دانشجویان باید زمینه‎‎‎های لازم را برای افسربودن در این جنگ در خود ایجاد كنند. در این حالت است كه نقش و اهمیت جنبش دانشجویی بهعنوان جنبش افسران جنگ نرم اهمیت پیدا كرده و میتواند تحركی را در دیگر لایه‎‎‎های اجتماعی بهوجود بیاورد.

 

بنابراین لازمه این جنگ برای دانشجویان، اطلاعات و معلومات در همه ابعاد اعم از انقلاب، مبانی اسلام، تاریخ و حتی اخبار روزمره است كه راهی بهجز مطالعه و تحلیل مطالب فرا گرفته كه منجر به عمقبخشی میشود، وجود ندارد.

 

اما مؤلفهای كه باید قبل از توضیح روش‎‎‎ها بدان توجه كرد، مسئلهای است كه مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته روی آن تأكید ویژهای فرمودند و آن هم كسب معنویت از سوی دانشجویان است. ایشان در سال 1370 در دیدار با اعضای شورای انقلاب فرهنگی پس از اینكه از وجه علمی دانشجویان بهعنوان عنصر اول یاد میكنند، میفرمایند: «عنصر دوم عبارت است از روحیه و تدین و حركت صحیح و سالمسازی معنوی در روحیه دانشجو... در فضای عمومی دانشگاهی كشور به این نكته یعنی مسئله تدین و آگاهی دانشجو و بیرون آوردن او از حالت یك عنصر علمی بیجهت و بیهدف، بهسمت یك عنصر علمی جهتدار توجه كافی وجود ندارد. انسان با كامپیوتر متفاوت است. به كامپیوتر برنامه میدهند آنهم برایشان جواب مسئله را حاضر میكند، اما انسان كه اینطور نیست. خودش تصمیم میگیرد و خودش جهتگیری پیدا میكند

 

بنابراین سطح معلومات و قدرت بیان در كنار معنویت و توكل به خدا میتواند افسری مسلمان را در مقابل جبهه جنگ نرم و دشمنان، رویینتن كند. و اما از نكته مهمی كه همواره باعث كماثر شدن فعالیت قشر مذهبی دانشگاه در مقابل تهدیدات دشمن و درنتیجه از دست رفتن دانشگاه‎‎‎ها میشود، نباید غافل

 

شد.

 

متأسفانه مسئلهای كه امروزه بسیار در بین دانشجویان ارزشی مانند بیماری شیوع پیدا كرده، دید ایشان به مسائل از موضع غیرمنطقی است؛ البته بهمعنای منفی؛ یعنی هرگاه دانشجویی در دانشگاه به فكر تحول جامعه میافتد، خیال میكند كه باید از بالا شروع كرده و یا در كمترین حالت، سطح تأثیرگذاری خود را به همه دانشگاه‎‎‎های تهران و یا كشور كشاند. این خیال و توهم كه در بسیاری از موارد در حد همان آرزو و ایده اولیه میماند از جهت مهمی دچار ایراد است و آن اینكه دانشگاه بهعنوان سنگری مهم خالی میماند! یعنی هر دانشجو در یك دانشگاه بهجای آنكه سنگر خود را ساخته و از آن محافظت كند، فكر اصلاح همه دانشگاه‎‎‎ها و گا‎‎ه همهجامعه با همان توان محدود خود را دارد. پیامبر اكرم(ص) در حدیثی میفرمایند: «خدا رحمت كند آن كسی را كه همان كاری كه به او محول شده درست و صحیح انجام دهد

 

اگر هر دانشجوی دغدغهمند در درجه اول با همه توان، سنگر خود را حفظ كند و این تفكر را در دیگر سنگر‎‎‎ها هم نهادینه كند؛ در این صورت، دیگر سنگری خالی نمیماند و جمع این سنگر‎‎‎ها جبههای را تشكیل میدهد كه در مقابل جبهه دشمن بسیار مستحكم است. اما متأسفانه امروزه شاهد این هستیم كه به محض اینكه عدهای از افراد دغدغهمند با هم یك گروه تشكیل میدهند، به فكر كار‎‎های بزرگ بین دانشگاهی و تأثیرگذاری هستند. شاید به همین دلیل است كه دانشگاهی مانند علم و صنعت از بهترین دانشگاه‎‎‎ها در مقابل جنگ نرم از گذشته تاكنون بوده و لقب فیضیه دانشگاه‎‎‎ها را بهخود اختصاص داده، زیرا از گذشته دانشجویان این دانشگاه به فكر ساختن و حفظ دانشگاه خود بوده اند و همین ساختن خود موجب شد تا حتی در مواقع لزوم از این ظرفیت در بیرون از دانشگاه نیز استفاده كنند.

 

بنابراین تمركز بر سنگر خودی از مهمترین مسائلی محسوب می شود كه البته با زحمت‎‎‎های فراوانی نیز همراه بوده و بهمراتب سختتر از غوطهور شدن در و هم و خیال تحول های بزرگ است.

 

بنابراین در مقام نتیجهگیری میتوان وظیفه دانشجویان را در دسته‎‎‎های زیر خلاصه كرد:

 

1- تعمیق معنویت از طریق عبادت و توكل؛

 

2- تعمیق معارف دین و اهداف انقلاب در ذهن و اندیشه خود از طریق مطالعه و تفكر؛

 

3- بصیرتبخشی به دیگر دانشجویان و دیگر افراد جامعه؛

 

4- حفظ سنگر خودی و جنگ نرم در جبهه داخلی یعنی دانشگاه خود و پرهیز از بلندپروازی بیفایده و مضر؛

 برچسب ها : وظیفه یک دانشجو , 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic