یاران فرهنگ
ویژه فارغ التحصیلان دوره آموزشی یاران فرهنگ
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره ما


این وبلاگ متعلق به شما مخاطب گرامی بالخص اگر فارغ التحصیل دوره آموزشی یاران فرهنگ هستید.

مدیر وبلاگ : «یاران فرهنگ»
پست الکترونیکی : yaranefarhang@gmail.com
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
کد خوش آمد گویی - دکمه گرافیکی تماس با ما سفارش سی دی سخنرانی کد افراد آنلاین Online User کد بالا رفتن
IranSkin go Up
ابر برچسب ها
چهارشنبه 18 اسفند 1389
نوشته شده توسط : یاران فرهنگ طبقه بندی شده در :اجتماعی , 

موسسه تحقیقاتی «نیلسون»در گزارش سالانه خود آخرین وضعیت سایت های شبكه اجتماعی در دنیای اینترنت را بررسی كرده است. در این گزارش استفاده كاربران از اینترنت در كشورهای ایالات متحده امریكا، برزیل، انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس و استرالیا مورد توجه قرار گرفته. آنچه در ادامه می آید نگاهی است به این گزارش سالانه.

شبكه های اجتماعی، پدیده وب سال 2008، از نظر استقبال كاربران اینترنتی بودند. دو سوم ازجمعیت كاربران اینترنت در كشورهای مورد بررسی، بازدید كننده شبكه های اجتماعی یا وبلاگ هستند. در این گزارش در برخی بخش ها سایت های شبكه اجتماعی و وبلاگ ها به دلیل مشابهت در كنار هم قرار گرفته اند و با عنوان Member Communties از آنان یاد شده است. استفاده از سایت های شبكه اجتماعی و وبلاگ ها در اینترنت رشد داشته و به چهارمین مورد استفاده كاربران تبدیل شده است.
در بین شبكه های اجتماعی محبوب ازقبیل مای اسپیس، اوركات، فیس بوك و ببو رشد استفاده از فیس بوك بیشتر از سایر رقبا بوده است. استفاده از این سایت های شبكه اجتماعی در كشورهای مختلف با تركیب متفاوتی همراه بوده است. در حدود نیمی از كشورهای مورد بررسی فیس بوك صدر نشین جدول شبكه های اجتماعی بوده و در برخی دیگر سایر رقبا هنوز از فیس بوك جلوتر هستند. رشد استفاده از «اینترنت همراه» كه در گسترش كاربران شبكه های اجتماعی نقش داشته و تحولات بازار تبلیغات آنلاین در این نوع سایت ها هم از دیگر موضوعاتی است كه در این گزارش به آنها پرداخته شده است.

وبلاگ ها و شبكه های اجتماعی؛ چهارمین فعالیت محبوب اینترنتی
 

وبلاگ ها و شبكه های اجتماعی در فاصله سال 2007 تا 2008 با رشد پنج درصدی از رتبه پنجم محبوب ترین بخش های اینترنت به رتبه چهارم رسیده اند. جست و جوی اینترنتی همچنان با حدود 86 درصد استفاده كاربران، محبوب ترین فعالیت اینترنتی است. بعد از جستجو، اجتماعات و پورتال های عمومی با 85 درصد و استفاده از نرم افزارها با 73 درصد، دومین و سومین بخش محبوب كاربران در اینترنت هستند. استفاده از ایمیل هم كه سال 2007 چهارمین فعالیت محبوب اینترنتی بود با یك پله سقوط به رده پنجم رفته تا با 65 درصد استفاده بعد از شبكه های اجتماعی قرار بگیرد. استفاده از همه این بخش های پنج گانه اصلی سیر صعودی داشته، ولی رشد استفاده از وبلاگ ها و شبكه های اجتماعی قابل توجه و بیشتر از سایر فعالیتها بوده است.

آلمان، بیشترین رشد استفاده از شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها
 

استفاده از شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها در كشورهای مورد بررسی با رشدی حدود پنج درصدی از 61 درصد به 67 درصد رسیده است. اما میزان این رشد در كشورهای مختلف متفاوت است. آلمان با 12 درصد، انگلستان با 10 درصد و ایتالیا و اسپانیا با همین حدود بیشترین رشد استفاده از این سایت ها را داشته اند. در میان كشورهای بررسی شده، كاربران برزیل همچنان صدر نشین استفاده از شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها هستند و بیش از 80 درصدشان از شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها استفاده می كنند. بعد از برزیل به ترتیب اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، انگلستان، ایالات متحده امریكا، فرانسه و استرالیا بیشترین كاربران را دارند و آلمان و سوئد با 51 درصد در انتهای جدول قرار گرفته اند.

رشد 566 درصدی فیس بوك در زمان صرف وقت در اینترنت
 

زمانی كه كاربران در اینترنت به شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها اختصاص می دهند در فاصله یك سال رشد 63 درصدی داشته و به 45 میلیارد دقیقه رسیده است. این در حالی است كه زمانی كه به كل اینترنت اختصاص داده شده است رشد 18 درصدی داشته و از این روی رشد شبكه های اجتماعی سه برابر كل اینترنت بوده است.
در بین شبكه های اجتماعی اما استفاده از فیس بوك صعود خیره كننده ای داشته و زمان استفاده از آن 566 درصد رشد داشته است. زمان استفاده از فیس بوك در حوزه مورد مطالعه حدود شش برابر شده و از سه میلیارد دقیقه به 20 میلیارد دقیقه رسیده است.

سهم شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها از كل اینترنت
 

به خاطر رشد قابل توجه استفاده از شبكه های اجتماعی، این سایت ها سهم قابل توجهی از كل زمان صرف شده در اینترنت را به دست آورده اند. در حالی كه این سهم در سال 2007 حدود شش درصد بوده، در سال 2008 به حدود نه درصد رسیده و رشد 38 درصدی داشته است. در بین كشورهای بررسی شده سوئیس با 207 درصد و آلمان با 140 درصد بیشترین رشد در زمان صرف شده برای استفاده از شبكه های اجتماعی را داشته اند. برزیل با تغییر منفی شش درصد نسبت به سال قبل تر روندی معكوس را طی كرده ولی همچنان با 23 درصد صدر نشین جدول زمان صرف شده به وسیله كاربران برای سایت های شبكه اجتماعی است.

بیشترین كاربران فیس بوك؛ 35 تا 49 ساله ها
 

تركیب سنی استفاده كنندگان ازفیس بوك در سال های اخیر به میزان قابل توجهی تغییر كرده است. در حالی كه فیس بوك در ابتدا در محیطی دانشگاهی و برای استفاده دانشجویان راه اندازی شد و كاربران اولیه آن اكثرا جوان بودند، به تدریج مخاطبان آن گسترده تر شد و تعداد كاربران مسن تر در این شبكه اجتماعی افزایش پیدا كرد.
در حال حاضر 35 تا 49 ساله ها با جمعیت حدود 24 میلیون نفر بیشترین كاربران فیس بوك را تشكیل می دهند. بعد از آن 18 تا 34 ساله ها قرار دارند و حدود 23 میلیون نفر از اعضای فیس بوك هستند. 50 تا 64 ساله ها هم با حدود 14 میلیون سومین گروه سنی محسوب می شوند.
در حالی كه تعداد كاربران 50 سال به بالای فیس بوك حدود 17 میلیون نفر است، كاربران زیر 18 سال این شبكه اجتماعی تنها حدود هفت میلیون نفر هستند كه این نشان دهنده تركیب جمعیتی نسبتا مسن این شبكه اجتماعی است.

افزایش ورود كاربران مسن به شبكه های اجتماعی
 

تغییر در تركیب جمعیتی نه فقط در فیس بوك، بلكه در كل فضای شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها اتفاق افتاده است. این تغییر تركیب جمعیتی از طریق مقایسه میزان رشد كاربران هر گروه سنی به خوبی قابل مشاهده است. این سایت ها در فاصله سال 2007 تا 2008 شاهد كاهش رشد استفاده كاربران زیر 35 سال و افزایش استفاده كاربران بالای 35 سال بوده اند.
میزان استفاده از كاربران زیر 18 سال سیر نزولی داشته و 9 درصد افت كرده است، همینطور استفاده كاربران 18 تا 35 سال هم با یك درصد كاهش همراه بوده است. این در حالی است كه كاربران 35 تا 49 سال با دو درصد، 50 تا 65 سال با چهار درصد و كاربران بالای 65 سال به هفت درصد رشد سیر صعودی داشته اند. شناخت این تغییرات در تركیب جمعیتی شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها، به بازاریابان و آگهی دهندگان اینترنتی برای پیدا كردن بهتر مخاطب هدف كمك كرده است.

فیس بوك اول در تعداد كاربر، ولی نه جذب آگهی
 

هر چند استفاده از فیس بوك در یكی- دو سال اخیر رشد خیره كننده ای داشته و این سایت توانسته به صدر جدول شبكه های اجتماعی از نظر تعداد كاربر برسد ولی در زمینه جذب آگهی و كسب درآمد به همین میزان موفق نبوده است.
مقایسه سه شبكه اجتماعی فیس بوك، مای اسپیس و ببو در زمینه های مختلف وضعیت آنها را در زمینه موفقیت در تبلیغات نشان می دهد. میانگین تعداد بازدید در ماه در سایت فیس بوك به تنهایی به اندازه مجموع بازدید از سایت های مای اسپیس و ببو است. اما از نظر میزان تعداد آگهی دهندگان و كمپین های تبلیغاتی به ترتیب مای اسپیس، ببو و فیس بوك رتبه های اول تا سوم را دارند.
بدین ترتیب مشاهده می شود كه فیس بوك علی رغم موقعیت بالقوه بهتر برای جذب آگهی و كسب درآمد در این زمینه رقابت را به دو رقیب دیگرش باخته است. در حالی كه درآمد فیس بوك در این زمینه در سال 2008 حدود 300 میلیون دلار تخمین زده می شود، در آمد مای اسپیس را حدود یك میلیارد دلار تخمین می زنند كه بالغ بر سه برابر درآمد فیس بوك است.
تمركز مای اسپیس بر روی مخاطبان جوان و نوجوان در این زمینه تاثیر گذار بوده است چرا كه این مخاطبان بازار مناسب تری برای تبلیغ و فروش محصولات سرگرم كننده در حوزه هایی از قبیل موسیقی فراهم می كنند. در واقع مای اسپیس و ببو با تمركز بر محتوای سرگرم كننده توانسته اند به سمت كسب در آمد بیشتر قدم بردارند و از دیگر رقیب شان یعنی فیس بوك جلو بزنند.

فیس بوك به جای مای اسپیس در صدر جدول
 

رشد 168 درصدی فیس بوك در فاصله سال 2007 تا 2008 در زمینه تعداد بازدید كننده باعث شد این شبكه اجتماعی با پشت سر گذاشتن مای اسپیس به صدر نشین جدول شبكه های اجتماعی تبدیل شود. در همین زمان مای اسپیس سیر نزولی را طی كرده و تعداد بازدید كنندگانش كاهش سه درصدی داشته است.
در بین سایر شبكه های اجتماعی لینكدین هم با 137 درصد افزایش، رشد تعداد بازدید كننده قابل توجهی داشته و در بین سایت های شبكه اجتماعی به جایگاه مناسبی دست پیدا كرده است.

فیس بوك در نیمی از كشورها اول است
 

از بین كشورهای بررسی شده فیس بوك در استرالیا، اسپانیا، سوئیس، فرانسه، انگلستان و ایتالیا محبوب ترین شبكه اجتماعی است. در بین این شش كشور در سه كشور، یك شبكه اجتماعی محلی در بین سه سایت اول حضور دارد. در استرالیا به ترتیب فیس بوك، مای اسپیس و ببو؛ در سوئیس به ترتیب فیس بوك، نت لاگ و مای اسپیس و در ایتالیا به ترتیب فیس بوك، مای اسپیس و نت لاگ شبكه های اجتماعی اول و سوم هستند.
در اسپانیا در حالی كه فیس بوك اول و مای اسپیس سوم است، شبكه های اجتماعی توئنتی كه یك سایت محلی اسپانیولی زبان است در رده دوم قرار گرفته. در فرانسه هم فیس بوك در رتبه اول و مای اسپیس در رده سوم قرار دارد ولی رتبه دوم در اختیار یك شبكه اجتماعی محلی فرانسوی زبان است.

فیس بوك در نیمی از كشورها اول نیست
 

اما گروه دوم كشورهای مورد بررسی كه در آنها فیس بوك محبوب ترین شبكه اجتماعی نیست همراهی كمتری با جریان جهانی استفاده از شبكه های اجتماعی داشته اند و استفاده از شبكه های اجتماعی محلی در آنها پر رنگ تر است. در چین و ژاپن هر سه شبكه اجتماعی اول از نظر محبوبیت، محلی هستند و اثری از شبكه های اجتماعی امریكایی و انگلیسی زبان دیده نمی شود.
در آلمان هم دو شبكه اجتماعی اول و دوم محلی هستند و مای اسپیس در رده سوم قرار دارد. در برزیل اگر چه هیچ كدام از سه شبكه اجتماعی اول محلی نیستند و انگلیسی زبان هستند ولی كاربران این كشور همنوایی كمی با كاربران جهانی داشته اند. اوركات، سومیكو و مای اسپیس سه شبكه اجتماعی اول در برزیل محسوب می شوند. فیس بوک که در اغلب کشورهای دنیا از جمله شبکه های اجتماعی محبوب به حساب می آید در این كشور جایگاهی ندارد و تنها حدود دو درصد كاربران آنلاین برزیلی مشاهده كننده فیس بوك هستند. اوركات كه از زمان راه اندازی محبوب ترین شبكه اجتماعی در برزیل بود هنوز توانسته جایگاه خود را در این كشور حفظ كند. اوركات در برزیل محبوب ترین شبكه اجتماعی و سومین سایت محبوب است.

رشد استفاده از فیس بوك در همه كشورها
 

فیس بوك اگر چه در همه كشورها محبوب ترین شبكه اجتماعی نیست ولی در فاصله سال 2007 تا 2008 استفاده از آن در همه كشورهای مورد مطالعه رشد داشته است. میانگین این رشد در كشورهای مورد بررسی 30 درصد بوده است. انگلستان با 47 درصد، ایتالیا با 44 درصد، استرلیا با 38 درصد، ایالات متحده امریكا با 33 درصد، فرانسه 29 درصد، اسپانیا با 28 درصد و سوئیس با 27 درصد بیشترین رشد را داشته اند.
استفاده از فیس بوك در سه كشور آلمان، برزیل و ژاپن هم رشد داشته هر چند این رشد قابل توجه نبوده است. شش درصد در آلمان، دو درصد در برزیل و نیم درصد در ژاپن میزان رشد فیس بوک در فاصله سال 2007 تا 2008 بوده است. همانطور که اشاره شد آلمان و ژاپن از جمله كشورهایی هستند كه در آن كاربران به شبكه های اجتماعی محلی توجه بیشتری دارند و در برزیل هم كاربران هنوز استفاده از اوركارت را به فیس بوك ترجیح می دهند.

موسیقی؛ تفاوت اصلی استفاده از فیس بوك و مای اسپیس
 

تفاوت استفاده از شبكه های اجتماعی به خصوص فیس بوك و مای اسپیس دو رقیب اصلی بر اساس جنسیت، رده سنی و كاربران كشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت. كاربران، شبكه های اجتماعی مختلف را برای اهداف خاصی به كار می گیرند و از این منظر هم می توان به تفاوت های بین این سایت ها پی برد. برخی از شبكه های اجتماعی در حوزه محدودی به شكل تخصصی فعالیت می كنند و از این نظر كاركردشان مشخص است ولی به كار گیری شبكه های اجتماعی عمومی هم متفاوت است.
استفاده از فیس بوك و مای اسپیس در هفت زمینه مختلف بررسی شده و بیشترین تفاوت این شبكه های اجتماعی در استفاده از موسیقی بوده كه در مای اسپیس حدود سه برابر فیس بوك است. این تفاوت را می توان به تفاوت تركیب سنی كاربران این دو سایت مرتبط دانست كه به آن اشاره شد.

چین؛ فرهنگ متفاوت، شبكه های اجتماعی متفاوت
 

مطالعه لیست شبكه های اجتماعی محبوب در چین نشان می دهد كه رفتار كاربران این كشور به هیچ وجه با رفتار كاربران جهانی همنوایی ندارد. شبكه های جهانی مورد اقبال كاربران جهان كه اغلب مالكیت امریكایی و زبان انگلیسی دارند در این كشور محبوبیت و جایگاهی ندارند. از بین 10 سایت اول تنها نام مای اسپیس در رده پنج به چشم می خورد و دیگر شبكه های اجتماعی، سایت های محلی هستند.
استفاده از زبان چینی، فراهم كردن محیطی متناسب با فرهنگ محلی و همچنین سادگی امكان تبادلات مالی و تجاری در چین از جمله دلایلی است كه باعث شده اقبال كاربران این كشور به شبكه های اجتماعی محلی بیشتر از سایت های امریكایی باشد.
همچنین فراهم آوردن زیر ساخت ها و امكانات دسترسی خاص به این سایت های محلی در چین و همكاری شبكه های اجتماعی محلی با پورتال ها برای هدایت بازدیدكنندگان چینی از جمله دیگر دلایل موفقیت محلی گرایی چینی بوده است.
منبع:ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات؛ شماره 78


برچسب ها : موسسه تحقیقاتی «نیلسون» ,  آخرین وضعیت سایت های شبكه اجتماعی در دنیای اینترنت ,  استفاده كاربران از اینترنت در كشورهای ایالات متحده امریكا ,  برزیل ,  انگلستان ,  فرانسه ,  آلمان ,  ایتالیا ,  اسپانیا ,  سوئیس و استرالیا ,  بیشترین رشد استفاده از شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها ,  سهم شبكه های اجتماعی و وبلاگ ها از كل اینترنت ,  بیشترین كاربران فیس بوك؛ 35 تا 49 ساله ها ,  افزایش ورود كاربران مسن به شبكه های اجتماعی ,  فیس بوك اول در تعداد كاربر ,  ولی نه جذب آگهی ,  فیس بوك به جای مای اسپیس در صدر جدول ,  فیس بوك در نیمی از كشورها اول است ,  فیس بوك در نیمی از كشورها اول نیست ,  موسیقی؛ تفاوت اصلی استفاده از فیس بوك و مای اسپیس ,  چین؛ فرهنگ متفاوت ,  شبكه های اجتماعی متفاوت , 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات