تبلیغات
یاران فرهنگ - مادران چقدر می توانند در حجاب دخترانشان نقش داشته باشند؟
یاران فرهنگ
ویژه فارغ التحصیلان دوره آموزشی یاران فرهنگ
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره ما


این وبلاگ متعلق به شما مخاطب گرامی بالخص اگر فارغ التحصیل دوره آموزشی یاران فرهنگ هستید.

مدیر وبلاگ : «یاران فرهنگ»
پست الکترونیکی : yaranefarhang@gmail.com
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
کد خوش آمد گویی - دکمه گرافیکی تماس با ما سفارش سی دی سخنرانی کد افراد آنلاین Online User کد بالا رفتن
IranSkin go Up
ابر برچسب هاروان شناسی می گفت اگر جوان ۱۸ساله روبه روی آینه نایستد و مدام به چهره اش خیره نشود، دیگر جوان نیست. او وررفتن به طره موها و آراستن چهره را ویژگی جوان سالم رو به رشد می دانست. وی البته معتقد به خودآرایی در کوچه و خیابان نبود، اما جنس حرف هایش به گونه ای بود که می شد این برداشت را از آن کرد.

آزاده نیاز هم با این روان شناس هم عقیده است، آن هم از آن باب که جوان بویژه دختر، جویای زیبایی و به نمایش گذاشتن ظرافت هاست، اما از آنجا وی معتقد به عفاف، حیا و حجاب است، راهش از برخی مدافعان آزادی در پوشش جدا می شود. او حیا و عفاف را مختص دختر و پسر می داند و با زنانهکردن این مقوله مخالف است، اما می گوید هم خانواده ها، هم بخش های مختلف اجتماع و هم آنهایی که می توانستند الگو تربیت کنند، آنقدر کم کاری کرده اند که مجبور شده ایم حجاب را مقدم بر عفاف بدانیم و با خاطیان، برخوردهای انتظامی بکنیم.

آزاده نیاز هم با این روان شناس هم عقیده است، آن هم از آن باب که جوان بویژه دختر، جویای زیبایی و به نمایش گذاشتن ظرافت هاست، اما از آنجا وی معتقد به عفاف، حیا و حجاب است، راهش از برخی مدافعان آزادی در پوشش جدا می شود. او حیا و عفاف را مختص دختر و پسر می داند و با زنانهکردن این مقوله مخالف است، اما می گوید هم خانواده ها، هم بخش های مختلف اجتماع و هم آنهایی که می توانستند الگو تربیت کنند، آنقدر کم کاری کرده اند که مجبور شده ایم حجاب را مقدم بر عفاف بدانیم و با خاطیان، برخوردهای انتظامی بکنیم.

به نظر می رسد نسل امروز برخلاف نسل های قبل تعریف شان از حجاب با تعریف نسل قبلش فرق دارد. به نظر شما ریشه این اتفاق در کجاست؟

به نظر من در این ماجرا عوامل متعددی اثرگذار است. قضیه حجاب در نسل ما بیشتر ناشی از یک جریان اجتماعی بود یعنی از ابتدای دهه ۶۰ ، موضوع انقلاب و بعد هم جنگ سبب شد تا مردمی که به دنبال ظلم ستیزی بودند، به حجاب به عنوان یکی از نمادهای مورد تاکید انقلاب و جنگ​توجه ویژه کنند.

در کنار این موضوع، حقیقت این است که نسل ما و نسل های قبل از ما نسلی تبعیت پذیر بودند و اگر انتخاب پدر و مادر، حجاب بود بچه ها هم مطابق همان روال پیش می رفتند و مقاومتی نمی کردند. پس در نسل ما دو نهاد اثرگذار یعنی جامعه و خانواده روی هم فضایی را ایجاد کرده بودند که فرزندان به سمت حجاب و عفیف بودن می رفتند.

در حقیقت خانواده ها طوری رفتار می کردند تا ما را بعمد و البته با میل و رغبت خود ما، به سمت حجاب ببرند، یعنی درست برخلاف روش های مرسومی که قصد جا انداختن حجاب به وسیله اجبار را داشتند و دارند.

پس طبق گفته های شما چون ادبیات و فضای زمان حال با ادبیات و فضای آن دوره فرق کرده، دیگر نمی توان حجاب را مثل زمان ما برای بچه هاجا انداخت. درست است؟

در ادبیات زمان انقلاب و جنگ، حجاب جایگاه ویژه ای داشت و اساسا بعنوان یکی از نمادهای آن به حساب می آمد؛ اما ادبیات امروز ما بویژه در دهه اخیر، برگرفته از ادبیات اروپا و آمریکاست، یعنی ادبیاتی که افراد را با مفاهیمی چون مردمسالاری، توجه به تک تک آدم ها، آزادی، حق اظهار نظر، توجه به اعتراض های درونی و... آشنا می کند.

در واقع در این سال ها عده ای به مردم ما گفتند که جوان باید حرف متفاوت بزند و بر محور انسان مداری حرکت کند و طبیعی است که این ادبیات تا چه حد با ادبیات قبل متفاوت بود.

از سوی دیگر در زمانه ما خانواده های زیادی بودند که به صورت عمیق وارد ماجرای حجاب می شدند، یعنی به حس فطری زیبایی​دوستی دخترها توجه می کردند و در عین حال، داشتن حجاب را ترویج می کردند. مثلا پدر من خیلی تاکید داشت که ما دخترها بهترین و زیباترین پارچه های چادری را داشته باشیم، چون معتقد بود ​دختر نوجوان باید زیبا و شیک باشد. از طرف دیگر در خانواده ما همیشه بر سر چادر و این که چرا حجاب را انتخاب کرده ایم مباحثه می شد و شاید این تدابیر حداقلی و دقیقی بود که در آن دوره جواب می داد.

پس می شود نتیجه گرفت که ما در سال های اخیر از روش های درست ترویج حجاب غفلت کرده ایم؟

بله، ما دقیقا غفلت کرده ایم و این غفلت هم دقت پدر و مادرها​و هم جوان ها را به سمت دیگر برد. ما قاعده عفاف و حجاب را در دینمان داریم، اما در تمام این سال ها کسی این قاعده را تعریف نکرد و چون ما قواعد بازی را بلد نبودیم و فکر کردیم به صورت خودکار، نسل به نسل، حجاب پیش می رود تا به اینجا رسیدیم. در این میان حتی ما یادمان رفت که اصل ماجرا، حجاب نیست، بلکه حیا و عفاف است و وقتی این دو در وجود شخصی شکل بگیرد حتما حجاب نیز (به عنوان بخشی از این دو مولفه)​پشت سرش خواهد آمد.

به نظرمی رسد برخی از چادری های نسل ما نیز نتوانستند با حجاب خود چهره ای مقبول در اجتماع ارائه دهند و به این روش حجاب را ترویج کنند؟

بله، درست است. هرچند این موضوع عمومیت ندارد. اگر قرار است ما در جامعه نقش الگو داشته باشیم باید رفتارمان هم متفاوت باشد تا افراد بتوانند الگوبرداری کنند. واقعیت جامعه این است که در کنار عده اندکی که با چادر مثلا به تکدیگری مشغولند، زنان فرهیخته و دانشمند همچنین آدم های اهل فهم و درک زیادی وجود دارند که ما از نقش آنها غفلت کرده ایم و آنها امکان بروز و ظهور و الگو شدن پیدا نکرده اند.

تجربه نشان داده جوان ها از زن های با​حجاب مرتب،تمیز و شیک پوش حرف شنوی زیادی دارند، بویژه وقتی که چنین زنی یک رفیق شفیق اهل علم و یک مشاور خوب باشد. واقعیت این است که چادری های ما در جامعه خیلی انفعالی عمل کردند و با افراد دیگر که ظاهر شبیه به آنها نداشتند خیلی قاطی نشدند و با آنها رفاقت نکردند.

این مساله شاید به این برگردد که آدم های مذهبی آنقدری که به حفظ موازین خودشان فکر کردند به ترویج قواعد و افکارشان نیندیشیدند. در حالی که من دینمدار که به حجاب و عفاف اعتقاد دارم و به فلسفه حجاب پی برده ام باید جرات ترویج آن را هم پیدا کنم. ما هیچ وقت به این مساله فکر نکرده ایم که اگر عفاف و حیا​جزو فطرت ماست، پس حتما جزو فطرت آدم کنار دستمان هم هست و اگر این بعد از فطرت او را باور کنیم حتما حجاب نیز در او متبلور می شود.

این روزها در کوچه و خیابان، مادران چادری زیادی را می بینیم که کنار دختر بدحجابش راه می رود و این پارادوکس عمیق، یک زنگ خطر است. این نشان می دهد که حجاب برای برخی از مادران عمیق و نهادینه نشده تا بتواند آن را به نسل بعد از خودش منتقل کند.

شما به نقش خانواده در نهادینه​کردن حجاب تاکید زیادی دارید، اما باید پذیرفت که جو جامعه آنقدر نسبت به گذشته (آن هم نه گذشته های دور)​متفاوت شده که تا حد زیادی کنترل از دست خانواده ها خارج شده​است. حالا چطور می توان این جو متفاوت جامعه را کنترل کرد؟

من معتقدم ​هیچ نهادی به اندازه خانواده، اثرگذار نیست گرچه نمی توانیم منکر نقش اجتماع، سیستم آموزشی و گروه همسالان شویم. یک خانواده مقید چارچوب دار قطعا می تواند فرزندان را مطابق هنجارهای خود تربیت کند؛ البته شاید این مساله در زمانی که فرزند وارد دوره راهنمایی می شود تا حدی کمرنگ شود و گروه همسالان جای خانواده را بگیرد.

بچه ها در این مقطع سنی دنبال الگو هستند که متاسفانه برخی خانواده ها نمی توانند این الگوها را به آنها بدهند، در حالی که اگر خانواده این نقش را بدرستی ایفا کند دیگر مشکلی نیست. در این میان مادر برای تبیین مولفه های هویتی به بچه ها نقش ویژه ای دارد. این مادر است که می تواند برای دختر توضیح دهد که اگر می خواهد نقش های اجتماعی را ایفا کند

با حجاب​راحت تر می تواند به مقصودش برسد، چون دختری که حجاب دارد دیگران نه به خاطر زیبایی های ظاهری اش، بلکه به خاطر محسنات اخلاقی، رفتاری و توانمندی هایش به او توجه می کنند و این همان نقطه ای است که پدر و مادرها بد عمل می کنند. پدر و مادرهای ما یک ایراد دیگر هم دارند و این که آن آدم قوی که در اجتماع با قدرت ظاهر می شود را پسر می دانند، پس دختر با این عقده وارد اجتماع می شود و چون حجاب را مانع از رشد اجتماعی و قوی شدن می داند با آن مخالفت می کند.

در واقع پدر و مادرهای ما نتوانسته اند حضور اجتماعی دختر و زیبایی های ظاهری و باطنی را با هم جمع کنند و به دختر یاد بدهند که چطور از مصادیق هویتی اش که همان زیبایی و ظرافت است دفاع کند. به عبارت دیگر، ما نتوانسته ایم به او بگوییم​این حجاب است که تو را در اجتماع مساوی با مرد قرار می دهد و اگر می خواهی برابر باشی و حرفت را بزنی، بدون این که ظاهرت حواس کسی را پرت کند باید حجاب داشته باشی.

ما یک ایراد دیگر هم داریم و آن این که توجه نداریم که محیط امن خانه محل به ظهور رساندن زیبایی های دختر است. در واقع ما به آراستگی در محیط خانه اهمیت نمی دهیم و همین سبب می شود تا دختر که به صورت فطری، طالب زیبایی است محیط بیرون را برای ارضای نیاز فطری اش انتخاب کند.

به نظر می رسد مشکل دیگر ما داشتن جامعه ای دچار تعارض است. مثلا بعضی مدارس با حجاب برخوردی نرم دارند و بعضی دیگر برخوردی خنثی در حالی که در برخی مدارس مذهبی برخوردها سختگیرانه است.

بله، این تعارض وجود دارد و علت هم این است که ما بر سر ارائه یک تعریف واحد از حجاب به توافق نرسیده ایم و هر مرکزی بر اساس شناخت و برداشت خود از حجاب عمل می کند و فکر می کند آن روش بهترین روش است. ما در بحث عفاف و حجاب هیچ متولی واحدی نداریم که یک الگوی مشخص ارائه دهد، برای همین است که بعضی مدارس به روش های سنتی و اجبار روی می آورند و اسمش را تبعیت از قانون مدرسه می گذارند و بعضی دیگر کلاس های معرفتی برگزار و روش های تشویقی را انتخاب می کنند.

در این میان خانواده ها چه کاری باید بکنند، یعنی شما برایشان چه نسخه عملی​می نویسید؟

نسخه اول این است که ما باید با روش های درست تربیتی، بچه را برای ورود به اجتماع واکسینه کنیم. در گام بعدی نیز باید به دنبال الگوسازی برای بچه ها باشیم که این نقش الگویی را یک معلم محبوب مدرسه ایفا کند. نسخه دیگر این است که ما باید برای اوقات فراغت هایی که به آن نگاه تربیتی نمی شود فکری کنیم و کنار هم نشستن های گروه همسالان را هدفمند کنیم تا بچه ها بتوانند در محیط اجتماع، فرصت طرح سوال و حرف زدن و رفع شبهه هایشان را به دست بیاورند.

اگر خانواده ای بتواند این وظیفه را بدرستی انجام دهد که به مقصود رسیده، اما اگر نتوانست باید بچه را وارد محیط های امن کند و کنار اهل علم و معرفت بنشاند.

درباره برخورد انتظامی با بد حجابی چه نظری دارید؟

البته ابتدا این را بگویم که پلیس کار خودش را درست انجام می دهد، چون چارچوب ها اینچنین برایش تعریف شده؛ کما این که نمی توان منتظر ماند تا جامعه را آب ببرد. اما مشکل این است که همه نهادهای مسئول یادشان رفته در این حوزه کار کنند و همه مسئولیت ها به گردن پلیس افتاده. خیلی ساده انگارانه است که ما فکر کنیم با برخوردهای انتظامی، حجاب رعایت می شود. در واقع ما با این روش راحت ترین کار را انتخاب کرده ایم در حالی که ما ابتدا باید برای فرد تفهیم اتهام کنیم و توضیح دهیم که رعایت نکردن حجاب از سوی شما باعث سلب آسایش از دیگران می شود. ما هیچ وقت مرز هنجارها و ناهنجاری ها را تعریف نکرده ایم و در نتیجه پلیس به عنوان خلافکار با بدحجابان برخورد می کند.

ما باید به دنبال نهادهایی برویم که می توانند برای تعریف و حفظ حجاب به خانواده ها کمک کنند. همچنین سیستمی یکپارچه را تعریف کنیم که در آن همه نهادها دست به دست هم بدهند و برای ترویج حجاب کار کنند؛ البته ما حرف های شعاری زیاد زده ایم و در جلسات و نشست های مربوطه، خیلی سطحی و غیرکارشناسی پیشنهاد داده ایم و کارمان را به چاپ پوستر و برگزاری نمایشگاه و در نهایت برخورد های انتظامی محدود کرده ایم، غافل از این که فرزند ما در حال اثر​گرفتن از نزدیکان و همسالان خود است.

شما به الگو سازی برای بچه ها تاکید زیادی دارید، در حالی که ما برای ایجاد الگو برای جوانان هم مشکل داریم.

بله، ما معمولا الگوهایمان را خیلی قدسی و دور از دسترس ترسیم می کنیم به طوری که نوجوان فکر می کند هرگز نمی تواند مثل آن الگو بشود. مثلا ما از حضرت فاطمه یا حضرت زینب زیاد حرف می زنیم، اما نیامده ایم فرآیند تربیتی را که سبب ظهور این دو حضرت شد، واکاوی کنیم و از این شیوه های تربیتی استفاده کنیم. ما در ارائه الگوهای میانی هم ناموفقیم؛ یعنی آدم های الگویی که متعلق به نسل ما و ملموس باشند.

ما این را هم فراموش کرده ایم که گاهی حرف زدن از الگوهای باطل می تواند برای بچه ها نقش تربیتی داشته باشد؛ مثلا از کسانی حرف بزنیم که در هر دوره بنا برمصالح خود رنگ عوض می کنند. در این میان، ما از یک موضوع دیگر هم غفلت کرده ایم و آن، عفاف و حیای مردان و پسران است، در حالی که اگر خانواده یک منظومه تربیتی داشته باشد برای تمامی نقش ها در خانه و رابطه بین این نقش ها برنامه خواهد داشت.

دستور دین به ما این است که دختران را محبتی و پسران را عزتی بار بیاوریم، اما ما اینها را فراموش می کنیم. ما اگر پسر را در محیط خانه طوری تربیت کنیم که رابطه اش با مادر و خواهر را مبتنی بر عزت و احترام تنظیم کند، وقتی وارد جامعه می شود در مورد تمام زنان و دختران مثل خواهر و مادر خودش برخورد می کند و هرگز نگاه آلوده که شأن زن را زیر سوال می برد، نخواهد داشت.برچسب ها : مادران چقدر می توانند در حجاب دخترانشان نقش داشته باشند؟ ,