تبلیغات
یاران فرهنگ - در جمع دانشجویان منتخب فرهنگی مناطق 5 و 23 دانشگاه آزاد اسلامی عنوان شد: تشیع هنوز در بین خود ما شیعیان معرفی نشده است.
یاران فرهنگ
ویژه فارغ التحصیلان دوره آموزشی یاران فرهنگ
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره ما


این وبلاگ متعلق به شما مخاطب گرامی بالخص اگر فارغ التحصیل دوره آموزشی یاران فرهنگ هستید.

مدیر وبلاگ : «یاران فرهنگ»
پست الکترونیکی : yaranefarhang@gmail.com
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
کد خوش آمد گویی - دکمه گرافیکی تماس با ما سفارش سی دی سخنرانی کد افراد آنلاین Online User کد بالا رفتن
IranSkin go Up
ابر برچسب ها

در ششمین دوره آموزشی یاران فرهنگ ویژه دانشجویان منتخب فرهنگی مناطق 5 و 23 عنوان دانشگاه آزاد اسلامی  عنوان شد تشیع هنوز در بین خود ما شیعیان معرفی نشده و شیعیان اولویت اولشان راباید شناخت تشیع بدانند و بر مبنای آن زندگی کنند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر حجه الاسلام دکتر احمد بهشتی مهر معاون پژوهشی مرکز شیعه شناسی قم در جمع شرکت کنندگان این دوره عنوان کرد امروزه آیین شیعه در عرصه جهانی به خصوص جهان اسلام به عنوان مذهبی تأثیر گذار بر تحولات سیاسی، اجتماعی، فکری و فرهنگی مسلمانان شناخته می شود.به این دلیل و دلایل دیگر، مذهب تشیع مورد توجه بسیاری از محققان و پژوهشگران در سراسر دنیا به ویژه مستشرقان قرار گرفته و روند نگارش مقاله، کتاب و تأسیس مراکز پژوهشی در این زمینه در سالهای اخیر رو به فزونی است.

 

وی افزود : عامل مهم دیگر که برای شیعه خطر محسوب می شود مستشرقان یهودی از جنس صهیونیست ، بهائی ها و مسیحی ها هستند که با مطالعات تخصصی خود در حوزه شیعیان برای نابودی این مذهب تلاش می نمایند.

دکتر بهشتی مهر تصریح کرد : شیعه شناسی به رشته ای اطلاق می شود که به مطالعه شیعه به عنوان یک کل واقعی می پردازد. از نحوه شکل گیری آن در تاریخ، از کیفیت بسط و گسترش آن در جوامع مختلف، از وضعیت فعلی آن در جغرافیای مسکون، از اصول عقیدتی، آموزه ها، آیین ها، معارف، علوم و دانش های اختصاصی آن بحث می کند.

معاونت پژوهشی سازمان شیعه شناسی یادآور شد که علوم و معارف اسلامی شیعی از قبیل حدیث، رجال و درایه، تفسیر، فقه، اصول، کلام، فلسفه، عرفان، تاریخ، مذاهب و فرق، و کتاب شناسی که در حوزه های علمیه و یا دانشکده های الهیات کشور مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد یا معرفتی، نظری و انتزاعی است که ارتباطی با واقعیتهای روزمره زندگی شیعیان ندارد و یا اگر تجربی و واقعی است، مربوط به شیعیان گذشته و جوامع تاریخی می باشد. این دانشها در هر صورت به وضعیت موجود جوامع و گروه های شیعی دنیا کاری نداشته و ندارد متاسفانه در شرایط فعلی ،این نقیصه را تنها مستشرقین پرکرده وجوامع اسلامی و اجتماعات شیعی موجود را به دقت مورد تحقیق و بررسی قرار می دهند ،و هر سال کتب و مقالات متعددی در زمینه شیعیان ایران ،عراق ،بحرین و...منتشر می کنند .

وی ادامه داد :این تاسف، هنگامی بیشتر می شود که خود ما نوعا - به عنوان محقق و عالم شیعی - بناچار به آمار و ارقام و تحقیقات آنها استناد کرده و ارجاع می دهیم. این خلا یعنی کمبود مطالعات آکادمیک در زمینه جوامع و اجتماعات شیعی موجود و بالتبع فقدان موسسه و یا مرکزی که متولی این امر باشد فوری ترین نقیصه ای است که ذهن جمعی و حافظه گروهی شیعه حاضر، بشدت از آن رنج می برد.

این محقق عنوان کرد : شیعه به معنای پیرو، گروه طرفدار و ... است. اما تشیع مکتب، افکار و اعتقادات شیعیان است. پس مراد از شیعه شناسی؛ مطالعه جمعیتی است که تحت عنوان شیعه شناخته می شوند نه آن اعتقادات و مذهبی که شیعه به آن معتقد است.

دکتر بهشتی مهر در پایان تصریح کرد : کار شیعه شناسی مطالعه و تبیین است. شیعه شناسی امکان فهم یک جمعیت را در اختیار قرار می دهد. این فهم همانند آماری که در هر کشوری پایه فعالیتها و برنامه ریزیهای آن کشور قرار می گیرد، می تواند پایه برنامه ریزیهای اساسی در جمعیتهای شیعی جهان باشد. این مطالعات شیعه شناسی مبنایی برای اقدامات سازمانهای دیگر قرار خواهد گرفت مثلا سازمان تجارت و توسعه می تواند نوع فعالیتهای تجاری خود را در مناطق مختلف شیعه نشین، از طریق دستاوردهای علمی این سازمان تعیین کند.برچسب ها : در جمع دانشجویان منتخب فرهنگی مناطق 5 و 23 دانشگاه آزاد اسلامی عنوان شد: تشیع هنوز در بین خود ما شیعیان معرفی نشده است. ,