یاران فرهنگ
ویژه فارغ التحصیلان دوره آموزشی یاران فرهنگ
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره ما


این وبلاگ متعلق به شما مخاطب گرامی بالخص اگر فارغ التحصیل دوره آموزشی یاران فرهنگ هستید.

مدیر وبلاگ : «یاران فرهنگ»
پست الکترونیکی : yaranefarhang@gmail.com
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
کد خوش آمد گویی - دکمه گرافیکی تماس با ما سفارش سی دی سخنرانی کد افراد آنلاین Online User کد بالا رفتن
IranSkin go Up
ابر برچسب ها
شنبه 18 دی 1389
نوشته شده توسط : یاران فرهنگ طبقه بندی شده در :اجتماعی , 

فرار مغزهامعضل بسیار نگران کننده !

معضل فرار مغزها یك معضل بسیار نگران كننده است .و دارای اثرات زیانبار و تاسف آور ، و متاسفانه در كشور های جهان سوم خصوصا ایران آمار مهاجرت نخبگان روز به روز در حال افزایش است.

فرار مغزها فرآیندی است كه بر محمل یك رابطه نامتعادل بین كشور های صنعتی پیشرفته و كشورهای كمتر توسعه یافته جهان سوم شكل می گیرد.و طی آن نیروی انسانی پرورده و نخبه از كشورها كمتر توسعه یافته به كشورهای صنعتی ثروتمند توسعه یافته تر منتقل می شود.و نتیجه نهایی این فرایند به سود خالص كشورهای صنعتی و زیان خالص كشورهای جهان سوم است     

 در مورد مطلب فوق نظر بدهید.

اصطلاح فرار مغزها را برای نخستین بار انگلیسی ها به كار بردند.فرار مغزها ریشه در روابط تاریخی آمریكا و انگلستان داشت.و بیانگر انگیزش مهندس ها و پزشكان انگلیسی برای مهاجرت به آمریكا،با هدف كسب درآمد بیشتر و دستیابی به محیط كار مناسبتر در كوچ گاه بوده است.یادآوری می كنم كه مفهوم این واژه در بیشتر زبان های اروپایی گویای معنای به سوی خود كشیدن و جذب مغزهای پرورده است .در حالی كه معادل فارسی این اصطلاح ،مفهوم فرار كردن و دفع را با خود دارد.و برخی از نویسندگان مصری با عبارت دزدی مغرها از آن نام می برند.بنابراین با این كه كوچ نیروی انسانی ورزیده و پرورده از جایی به جای دیگر واقعیت واحدی است.تحلیل گران ساكن مناطق توسعه یافته و قدرتمند ،این حركت را جذب به درون مرزهای خود تلقی می كنند.و صاحبنظران ساكن در كشورهای موسوم به جهان سوم و كمتر توسعه یافته ،آن را نوعی دفع از اقامتگاه خود می دانند.

پیشینه بحث در مورد فرار مغزها درمنابع و مراجع بین المللی به دهه 1960 می رسد كه نخست به طور موردی مفاله هایی درنشریات علمی انتشاریافت ..نخستین گردهمایی بین المللی در این باره در سال 1967 به وسیله مركز پژوهشهای ارویائیان و كمیسیون مشورتی ایالات متحده درباره امور آموزشی و اجتماعی بین المللی در لوزان سوئیس برگزار شد.در این كنفرانس كه دانشمندان و صاحب نظران ده كشور از سراسر جهان شركت داشتند ،به موضوع فرار مغزها زیر عنوان ‹‹ فرار ماده خاكستری›› به بحث كشیده شد.و به صدور اعلامیه ای انجامید.كه شامل دیدگاههای كنفرانس در هشت ماده بود. از آن پس فرار مغزها مورد توجه بیشتر سازمان ملل قرار گرفت و به صورت یك موضوع عمده مورد بررسی قرار گرفت.در سال 1968 كنفرانسی به سرپرستی یونسكو و موسسه كارآموزی و پژوهش سازمان ملل متحد ترتیب داده شد كه نمایندگان عضو سازمان ملل در آن شركت داشتند.در این كنفرانس درباره راه های جلوگیری از فرار مغزها بحث شد.

در ایران از دهه 1960 میلادی مطابق با دهه 1340 هجری شمسی ،مطالعه در باره این موضوع آغاز گردید.

در ایران دو عامل عمده را كه مى توان از جمله عوامل فرار مغزها نام برد عبارتند از : الف- عوامل خارجى: كه مى توان به توسعه فناورى، مهیا بودن ابزار تحقیق و پژوهش در كشورها، عدم تعادل نیروى انسانى و... اشاره كرد. ب- عوامل داخلى: این عامل به عنوان پدیده اصلى فرار مغزها است كه خود شامل چند دسته همچون موارد زیر است: 1- مسائل و مشكلات فرهنگى و آموزشى 2 - فقدان توسعه سیاسى 3 - فساد ادارى و سوءمدیریت 4- فقدان توسعه اقتصادى

و به عامل دیگری كه می توان اشاره كرد بی توجهی مسئولا ن كشور به افراد نخبه و مدال آورمی باشد.به عنوان مثال می توان اشاره كرد به توجهی كه مسئولان به امر ورزش و ورزشكاران دارند .اگر این توجه به افراد علمی كشور نیز می شد شاید فرار مغزها كمتر می شد.همانگونه كه شاهد هستید .وقتی یك ورزشكار در صحنه جهانی مدال می آورد به او جوایز میلیونی ، خانه و امكانات ،می دهند . مراسم های انچنانی می گیرند.در حالی كه وقتی یك دانشجو یا دانش آموز در صحنه جهانی مدال می آورد تنها با دادن چند سكه از او تشكر می كنند .و دیگر این شخص به فراموشی سپرده می شود.درست است كه برخی از افراد می گویند ورزشكار همه به نوبه خود نخبه ورزشی است .اما این ورزشكار فقط چند صباحی می تواند در عرصه بدرخشد ودر حالی كه اگر به یك شخصیت علمی توجه بیشتر شود تا پایان عمر خود در راه علم تلاش می كند و روز به روز اختراعات و كشفیات جدید از خود به جای میگذارد.و دیگران در آینده نیز استفاده خواهند كرد.همانند خدمات ابن سینا و رازی و سایر دانشمندان كه هر روز ار آنها به نیكی یاد می شود.و اكثر كشفیات امروزی برگرفته از دانش آنهاست.

شایان ذكر است .تجلیل از نخبگان هر فنی لازم و مورد نیاز است .پس چه بهتر به نخبگان علمی و فنی توجه بیشتر شود.تا راه مهاجرت را در پیش نگیرند

یكى دیگر از عوامل فرار مغزها در كشور، توجه به مسائل مادى در مقایسه با سایر مسائل است كه انسان ها و افراد را فراموش كنیم و تصور مى كنیم هركس ماشین و ابزارآلات فناورى در اختیار داشت خوشبخت است، در حالى كه به عكس، هرچه پیشرفته تر باشد باید نقش عوامل انسانى در آن مهم تر، برجسته تر و بیشتر باشد، مثلاً نقش انسان در ژاپن 80درصد است ولى نقش انسان در كشور ما كمرنگ است به طورى كه بیشترین دغدغه كشور ما خارج نكردن ارز از كشور است. در حالى كه ما هیچ توجهى به فرار مغزها نداریم به نظر مى رسد همین تغییر نگرش نسبت به افراد انسانى و توسعه انسانى در فرایند توسعه، عامل مهمى در كاهش پدیده فرار مغزها است. با یك نگاه اجمالى به آمار و ارقام مربوط به پدیده فرار مغزها، پیامدهاى بسیار ناگوار آن غیرقابل تصور مى نماید از یكسو كشورهاى صنعتى و به اصطلاح مقصد قرار دارند كه عامل مهم در جذب نخبگان كشورها به شمار مى روند و منبع مهمى براى جذب نخبگان، از سوى دیگر كشورهاى مبدأ و جهان سوم قرار دارند كه همه سرمایه و هستى خود را تقدیم بیگانگان مى كنند با نگاهى به آمار و ارقام این معضل بیشتر آشكار مى شود در حال حاضر بیش از 150 هزار نفر مهندس و پزشك ایرانى در آمریكا زندگى مى كنند و تمام ورودى هاى با رتبه دو رقمى كنكور سراسرى دانشگاه هاى كشور، هرسال از بهترین دانشگاه هاى جهان دعوتنامه دریافت مى كنند و قریب نود نفر از 135 دانش آموزى كه در چند سال اخیر در المپیادهاى علمى صاحب مقام شده اند در یكى از بهترین دانشگاه هاى آمریكا به تحصیل مشغول هستند. براساس سرشمارى 1990 آمریكا قریب 220 هزار نفر خود را ایرانى تبار معرفى كرده اند كه 77درصد آنان داراى تحصیلات دانشگاهى هستند. براساس آمار ارائه شده تنها 1826 ایرانى عضو هیات علمى تمام وقت و رسمى در دانشگاه هاى آمریكا و كانادا به تدریس مشغول هستند كه به احتساب استادان نیمه وقت به حدود 5 هزار نفر مى رسند در حالى كه در سال 73 تعداد استادان و دانشیاران شاغل در ایران 1500 نفر بوده كه در سال 1375 به 220 نفر رسیده و تعداد استادیاران نیز 6 هزار نفر بوده است. زیان كشور ما از صادرات مغز، بالغ بر 38 میلیارد دلار برآورد شده در حالى كه درآمد سالیانه كشور از محل صادرات نفت قریب 12 میلیارد دلار اعلام شده است.

بر اساس یك سری آمار و ارقام رسمی قریب 3 میلیون نفر از ایرانیان به صورت مهاجر در 20 كشور مهم جهان پراكنده اند كه به ترتیب در آمریكا، كانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه، سوئد، استرالیا، اتریش، ایتالیا، یونان، بلژیك، نروژ و ... سكونت دارند. همچنین در خصوص وضعیت اقتصادى مهاجران خارجى، به ویژه ایرانیان مقیم آمریكا آمده است آخرین آمارى كه اداره آمار آمریكا در سرشمارى 10 سال پیش ارائه داده نشان مى دهد كه 46 درصد مهاجران خارجى ایرانى داراى مدرك لیسانس و بالاتر هستند و 32 درصد در رده هاى بالاى علمى و حرفه اى و 22 درصد صاحبان شركت هاى بزرگ تجارى، كارخانه هاى صنعتى، بیمارستان و ورزشگاه هستند و میانگین درآمد مهاجران ایرانى 55 هزار دلار و میانگین درآمد شهروندان آمریكا 35 هزار دلار است است.

هر چند تاكنون را حل اساسی جهت جلوگیری از فرار مغزها ارائه نشده اما برخی از كارشناسان را حلهایی را ارائه داده اند كه عبارتند:

اولین راه حل جلوگیری از خروج نخبگان و تحصیلكردگان است كه در برخی كشورها اجرا شده و روش شكست خورده ای است.

دومین راه«راه جبران» است

راه حل دیگری كه ارائه شده این است كه محل زندگی افراد نخبه از نظر مكانی اهمیت ندارد بلكه باید از تخصص، مهارت و سرمایه آنها استفاده كرد كه می تواند در ایران به كار گرفته شود. وجود انجمنهای دانشجویی، گروههای تحصیلكرده داخل و خارج، برپایی سمینارها در دستیابی به این هدف بسیار موثر خواهد بود

سومین راه حل «راه بازگشتی» است. بدان معنا كه شرایط مادی را به گونه ای فراهم كنیم تا افرادی كه رفته اند برگردند. این راه حل در كره جنوبی به كار گرفته شده و تاكنون موفق بوده است. البته باید توجه داشت كه این افراد هم تا زمانی در كشور باقی می مانند كه شرایط مادی و حمایتی داخلی مشابه یا بهتر از خارج باشد.

جذب پیشگیرانه راه حل كارآمد دیگری است كه هدف آن درگیر كردن نخبگان در مقوله توسعه و خارج كردن آنها از وضعیتی است كه آنها خود را قربانیان توسعه نیافتگی تلقی نكنند بلكه توسعه نیافتگی را مشكل خود فرض كنند و در سخت ترین شرایط بمانند و كار كنند.

نظر شما در مورد جلوگیری از فرار نخبگان چیست؟؟؟؟؟برچسب ها : فرار مغزها ,  معضل بسیار نگران کننده , 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic