یاران فرهنگ
ویژه فارغ التحصیلان دوره آموزشی یاران فرهنگ
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
درباره ما


این وبلاگ متعلق به شما مخاطب گرامی بالخص اگر فارغ التحصیل دوره آموزشی یاران فرهنگ هستید.

مدیر وبلاگ : «یاران فرهنگ»
پست الکترونیکی : yaranefarhang@gmail.com
جستجو


آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
کد خوش آمد گویی - دکمه گرافیکی تماس با ما سفارش سی دی سخنرانی کد افراد آنلاین Online User کد بالا رفتن
IranSkin go Up
ابر برچسب ها

مسئله ماهواره، پدیده نوظهورى است كه بنیاد اخلاقى جوامع اسلامى را به خطر انداخته و از جدیدترین سلاح ها و حركت هاى مرموز غرب در رویارویى با مسلمانان به شمار مى رود كه ویرانیهایى همچون روابط نامشروع، خشونت در رفتار، مادى گرایى صرف و امثال آن را به دنبال دارد.از این رو بسیارى از مردم به ماهواره، با دیده خشم نگریسته و بر این عقیده اند كه باید آن را مانند آپاندیس كه درمانى جز قطع و بریدن ندارد، ریشه كن ساخت، اما واقع این است كه آنتن هاى ماهواره همچون رادیو، تلویزیون و ویدیو ابزار نوینى است كه هم مى توان آن را در امور سودمند و هم در امور زیانبار بكار گرفت. چنانكه بسیارى از خانواده هاى مسلمان كه در كشورهاى غربى به سر مى برند، براى آموزش زبان عربى فرزندان خود و نیز استفاده از پخش برنامه هاى قرآن كریم در بعضى كانالها، از همین آنتن هاى ماهواره استفاده مى نمایند.


آرى همان طور كه دشمنان دین از این وسایل، در راه ترویج ضد ارزشهاى منحط اخلاقى و افكار ویرانگر خود استفاده مى كنند، مسلمانان نیز مى توانند با بهره گیرى صحیح از این پدیده نوین، آن را در راه ارشاد و هدایت انسانها بكار گرفته و فرهنگ اسلامى خود را در همه آفاق بگسترانند. اما بى عنایتى ملموس مسلمانان سبب شده غربیها این وسایل را در قلمرو خود در آورده و آنها را در جهت اهداف كینه توزانه، بر ضد ارزشهاى والاى انسانى بكار اندازند.

حال پیش از آن كه به راه حل هاى مناسب، براى تبدیل این دستگاه منفى به دستگاهى مثبت اشاره شود، باید این حقیقت را خاطرنشان ساخت كه راه اندازى و بكارگیرى ماهواره در این عصر، زنجیره اى از نبرد میان مادیت و مادیگرایى و نشانگر عمق مبارزه و رویارویى با ارزشهاى انسانى است كه مكتب حیات بخش اسلام آن را به جامعه بشرى هدیه نمود. در گذشته نزدیك، جهان غرب با نیروى نظامى و لشكركشى بر ضد جهان اسلام مى جنگید، ولى امروزه از طریق تهاجم فرهنگى و مبارزه با ارزشهاى والاى انسانى توسط آنتن ها و ماهواره هاى پیشرفته، بر علیه اسلام و مسلمین بپا خاسته است. این مسئله بیش از آن كه یك معضل سیاسى یا اخلاقى و روانى باشد، یك پدیده فرهنگى است.    
 • اقدامات فرهنگی :
 امروزه، دشمنان این مرز و بوم به این باور رسیده اند که جهت نیل به اهداف سیاسی(تغییر رژیم- تسلط بر منطقه) و یا اهداف اقتصادی(تصرف منابع)، می بایست بن مایه های فرهنگی این مردم را هدف قرار دهد تا با تغییر سلول های بنیادین این پیکر و دگرگونی هنجارها، ارزش ها و باورها و اعتقادهای افراد بتوانند ذهنها را تسخیر و آنان را در مسیر اهداف مورد نظرشان سوق دهند. به نحوی که در شبکهای مانند« فارسی1 (وان)» سبک زندگی مورد نظر کاملا سبک زندگی امریکایی است و در شبکه ای مانند «من و تو»، سبک زندگی بی بندوبار ترویج میگردد. بدین معنی که همان حداقل پایبندی های فردی به اصول و ارزشهای اخلاقی و بشری در سبک زندگی امریکایی نیز دیگر مدنظر نمی باشد.دلیل مبرهن سبک زندگی صد در صد امریکایی سریالهای شبکه فارسی 1 که در تصاویر بالا بدان اشاره شده است، این می باشد که سریالهای این شبکه از تولیدات کشورهایی است که امریکایی ترین سبک زندگی را در منطقه خود دارند: منطقه امریکای شمالی: امریکا- منطقه شرق آسیا: کره جنوبی- منطقه امریکای جنوبی: کلمبیا- منطقه امریکای مرکزی: مکزیک- منطقه خاورمیانه: ترکیه
    
 • اقدامات مذهبی :
 - عرفی سازی دین و اصرار بر فردی نمایاندن دین
 - ترویج و گسترش فرقه های نو ظهور و عرفان های کاذب به منظور میل معنویت گرایی مخاطبان
 - شبهه افکنی و تمسخر ارزشها، باورها و مناسک دینی و انتساب آنان به خرافات ، سنت گرایی و عقب ماندگی
 - قبح زدایی از بی اعتنایی و توهین باورها، ارزشها و شخصیتهای دینی
 - جایگزینی محور بودن خدا با ایدئولوژی¬های منحرفی همچون اومانیسم و...
 - تبیین و ترویج اندیشه سکولاریسم
    
 • اقدامات اجتماعی :
- پشتیبانی و تشویق از گروههای معترض و فعال نظیر موضوع برابری جنسیتی : فمینیسم
- تشویق و ترغیب اقشار معترض به نافرمانی های مدنی و هنجار شکنی های اجتماعی
- بزرگنمایی و برجسته سازی آسیب های اجتماعی
- تقبیح و تمسخر هنجار ها و آداب و رسوم  اجتماعی و تشویق به ساختارشکنی در جامعه
- تقویت جریان اجتماعی روشنفکری غربی در ایران
- ترویج نوعی لاابالی گری اخلاقی  با محوریت مسائل جنسی و ارتباطات زن و مرد

 •      اقدامات سیاسی :
- آماده سازی زیرساخت ها جهت براندازی نرم
- ناکار آمد نشان دادن حکومت دینی مبتنی بر نظریه ولایت فقیه
- تغییر ذائقه مخاطبان به سمت اصول حاکم بر نظام های غربی نظیر لیبرال دموکراسی
- سیاه نمایی فعالیت و عملکرد دولت خدمتگذار
- بزرگ نمایی و برجسته سازی نقاط ضعف و پوشاندن نقاط قوت نظام اسلامی
- نشر اخبار ناصحیح وشایعه در  موضوعات روز و مبتلابه (درگیر) مردم
- به چالش کشیدن ارزشها و پایه های اساسی نظام اسلامی نظیر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ...

 
پیامدهای منفی ماهواره را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

1. تماشای صحنههای مبتذل و مستهجن ، ذهن و اندیشه جوان را تسخیر میکند. جوانی که را به دیدن اینگونه تصویرها عادت کرده، به کار و فعالیت سازنده اجتماعی و اقتصادی بیرغبت است.
2.  تماشای ماهواره، نشانه علاقه کم به مطالعه است و به احتمال زیاد، جوان را تنبل و از نظر روانی، منفعل بار می¬آورد و فعالیت ذهنی را کند و روح او را مسخ میکند، ماهواره، مبلّغ پرخاش¬گری و ستیزهجویی است.
3. تماشای تصویرها و فیلمهای مبتذل، کمکم جوان را به نوعی اعتیاد مبتلا میکند؛ به گونهای که اگر روزی سراغ ماهواره نرود، احساس کمبود دارد و زود بیحوصله می شود.
4. دیدن برنامههای ماهواره موجب بلوغ زودرس در نوجوانان می شود. اگر نوجوان یا جوانی صحنههای مبتذل ببیند و شرایط ازدواج را نداشته باشد،میکوشد عطش خود را از راههای دیگر فرو نشاند.در این صورت برای وی مشکلات اخلاقی گوناگونی به وجود میآید.
5. ماهواره می تواند افکار جوان را درباره مسائل سیاسی و اقتصادی تغییر دهد.
6. ماهواره واقعیتها را آنطور که باید و شاید به تصویر نمیکشد.شبکه های استعماری مسائل را به گونهای دیگر نشان می دهند و به افراد مجالاندیشیدن نمی دهند.
8. همانگونه که اعتیاد به مواد مخّدر، ویران گر بنیادهای اخلاقی و خانوادگی و اجتماعی است، اعتیاد به برنامههای مخرب ماهوارهای نیز ارزشهای اخلاقی و خانوادگی و اجتماعی را به شدت تهدید می کند.


برچسب ها : تحلیل محتوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان + نمودار ,  شبکه های ماهواره ای ,  تحلیل محتوای شبکه فارسی زبان من و تو ,  تحلیل محتوای شبکه فارسی زبان پی ام سی ,  تحلیل محتوای شبکه فارسی زبان جم کلاسیک , 


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو